Rehearsal schedule April 7 and 14

Rehearsal schedule April 7 and 14

 

Saturday April 7 at the Studio

11:00-11:45 Saturday 4 Year Old Rhythm & Movement, Saturday 3 Year Old Rhythm & Movement, Thursday Intro to Ballet/Tap, Thursday 3&4 Year Old Rhythm & Movement, Intermediate Ballet 3, Lead Baker (with class dance), Lead Fish (with class dance)
11:45-12:30 Jill – Tuesday 3 year old Rhythm & Movement, 4 year old Rhythm & Movement, Lead Rose (with class dance Brooke), Beginning Contemporary, Advanced Contemporary
12:30-1:15 Brooke – Intermediate Ballet 1, Intermediate Ballet 2, Maidens Advanced Ballet 3, Ali
1:15-2:15 Mary Beth –  Monday Intro to Ballet/Tap, Lead Ruby solo, Lead Sapphire solo and with class dance, Beginning Ballet 2, Beginning Hip Hop, Intermediate Hip Hop, Garden Advanced Ballet 3, Garden Advanced Ballet 2, Night Advanced Ballet 1, Moon (Taylor), Pasha, Birbanto (marketplace dance and Gold Coins dance)
2:15-3:00 Taylor – Beginning Jazz, Intermediate Jazz, Birbanto, Henchmen, Snake and Charmer, and Lightning
3:00-3:45 Jenny – Beginning Ballet 1, Wine Merchants Advanced Ballet 1, Boys Class, Pirates Advanced 2, Odalisques, and Lead Mermaids
3:45-4:30 Kathleen – Beginning Pointe, Amethyst Advanced Ballet 3, Sleeping Potion, Lead Fish featured
4:30-4:45 Stephanie – Beginning Tap, Intermediate/Advanced Tap
4:45-5:15 Megan – Acro
Medora & Gulnara as possible with Mary Beth

11:30- 12:30

Hair & Makeup Demo with Q&A – Brooke & Taylor

 

 

Saturday April 14th at the Auditorium

Costumes will be given out after dances are completed.

9:00-9:45: Jill – Tuesday 3 year old Rhythm & Movement, 4 year old Rhythm & Movement, Lead Rose (solo and with class dance Brooke), Beginning Contemporary, Advanced Contemporary
9:45-10:15: Brooke – Intermediate Ballet 1, Intermediate Ballet 2, Maidens Advanced Ballet 3, and Ali.
10:15-11:15: Mary Beth –  Intro to Ballet/Tap and Lead Ruby, Beginning Ballet 2 and Lead Sapphire, Beginning Hip Hop and Birbanto, Intermediate Hip Hop, Adult Party Guests and Intermediate Ballet 3
11:15-12:00: Calista – Intermediate Ballet 3, Saturday 3 Year Old Rhythm & Movement, Saturday 4 Year Old Rhythm & Movement, Lead Baker solo and with class dance, Thursday Intro to Ballet/Tap, Thursday 3&4 Year Old Rhythm & Movement, Lead Fish (solo and with class dance, Kathleen),
12:00-12:45 Mary Beth – Garden Advanced Ballet 3, Garden Advanced Ballet 2, Night Advanced Ballet 1, Moon (Taylor), Birbanto and Pasha.
12:45-1:30 Jenny – Beginning Ballet 1and Lead Mermaids solo and with class dance, Wine Merchants Advanced Ballet 1, Boys Class, Pirates Advanced 2, Odalisques
1:30-2:00 Kathleen – Beginning Pointe, Amethyst Advanced Ballet 3, and Sleeping Potion
2:00-2:45 Taylor – Beginning Jazz, Intermediate Jazz, Birbanto, Henchmen, Snake and Charmer, and Lightning.
2:45-3:05 Stephanie – Beginning Tap and Intermediate/Advanced Tap
3:05-3:30  Megan – Acro
3:30-4:00 Mary Beth – Medora and Gulnara if necessary